Haberler Sağlık ve Sosyal Hizmetler S.K.Haberleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektöründe 1 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektöründe 1 Adet Ulusal Yeterlilik Kabul Edildi

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Beyazay Derneği arasında imzalanan Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü kapsamında hazırlanan “Görme Engelliler Yönelim ve Bağımsız Hareket Eğitmeni (Seviye 5)” taslak yeterliliği 16.06.2015 tarihinde gerçekleştirilen MYK Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektör Komitesinin 5. toplantısında görüşülmüş, komite üyelerinin görüş ve değerlendirmeleri doğrultusunda düzenlenmiş ve MYK Yönetim Kurulunun 07.10.2015 tarih ve 2015/50 sayılı kararı ile onaylanarak Ulusal Yeterlilik olarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Ulusal Yeterliliğe ulaşmak için tıklayınız.

Ulusal Yeterliliklerde Belgelendirme Süreci Nasıl İşleyecek?

MYK tarafından kabul edilen ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen kuruluşların TÜRKAK ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş olmaları ve MYK mevzuatı ile belirlenmiş şartları sağlamaları gerekmektedir.

Kuruluşların akreditasyon sürecinde ulusal yeterliliklere atıf yaparak belgelendirme yapabilmeleri için Kurumumuza yetkilendirilme ön başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Akreditasyon sürecinin tamamlanmasını takiben gerekli şartları sağlayarak MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar ulusal yeterliliklere göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerini verebilmektedir.

MYK tarafından yetkilendirilmemiş hiçbir kişi, kurum ya da kuruluş ulusal yeterliliklere atıfta bulunarak sınav ve belgelendirme yapamaz.

Ulusal Yeterliliklerde Bireylerin Belgelendirilmesi

Söz konusu ulusal yeterliliklerde, kuruluşların yetkilendirilmesini takiben ilgili kurum /kuruluşlar tarafından sınav ve belgelendirme faaliyetleri başlatılarak bireylere ilgili yeterliliklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verilmeye başlanacaktır.

bagimsiz hareket egitmeni

 
1675491384.858 - 04.02.2023 06:50:07 - 10.6.40.128 - [44.211.239.1]