Ulusal Europass Merkezi Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinde Öğrencileriyle Buluştu.Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından faaliyetleri yürütülen Ulusal Europass Merkezi 1 Haziran 2023 tarihinde Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi iş birliği ile “AB Formatında CV Hazırlama ve İş Fırsatlarına Erişim” konulu bilgilendirme semineri gerçekleştirdi.

310523-2

Seminere öğrenim ve kariyer yolculuklarına yön vermek isteyen öğrenciler ile akademisyenler ve üniversite çalışanları katıldı. Katılımcılara, eğitim hayatları, akademik çalışmaları ve kariyerlerine ilişkin tüm belge ve dosyalarını güvenle saklayabilecekleri, farklı öğrenim ve iş deneyimleri için özel CV’ler ve Niyet Mektupları tasarlayabilecekleri Europass Platformu tanıtıldı. İşverenlerin ve insan kaynakları uzmanlarının beklentilerini karşılayan Europass CV’nin nasıl hazırlanacağına dair detaylı bilgi verildi.

Katılımcılara, iş başvurularında CV'lerinin otomatik tarama sistemlerinde elenmeden gerçek değerlendirme aşamasına ilerleyebilmesi için yapmaları gerekenler ve anahtar kelimelerin önemine dikkat çekildi. Bu kapsamda, CV'lerin elektronik işe alım süreçlerinde başarılı bir şekilde işlenmesi ve öne çıkması için stratejiler paylaşıldı. Europass’ın yükseköğrenimde olanlar için sağladığı faydalar ve artılar, sadece öğrencileri değil, aynı zamanda akademisyen ve çalışanları da kapsayan geniş bir yelpazede aktarıldı. Diploma Ekini uluslararası hareketlilikteki katkıları hakkında detaylı bilgiler verildi. Europass’ın bireyin kendi deneyimlerini, yeteneklerini ve becerilerini uluslararası tanınan bir formatta sunabilmesini kolaylaştırarak, uluslararası iş ve akademik fırsatlara erişimi artırırken, kişinin kariyer gelişimine de büyük katkı sağlaması salondan büyük ilgi gördü.

310523-3

Etkinlik, katılımcılardan gelen soruların yanıtlarının ardından sona erdi. Katılımcılar, Ulusal Europass Merkezi'nin güncel faaliyetlerinden ve ilerideki etkinliklerinden haberdar olmaları için sosyal medya hesaplarını takip etmeye teşvik edildi.