TUSAŞ’a Saha Ziyareti DüzenlendiKurumumuz tarafından yürütülen meslek standardı ve yeterlilik hazırlama/güncelleme çalışmaları kapsamında, sektör kuruluşlarının faaliyetlerini ve meslekleri yerinde görmek ve olası işbirliği alanlarını değerlendirmek amacıyla saha ziyaretleri gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda, havacılık ve uzay sanayi alanında yer alan mesleklerin yerinde görülmesi ve Türkiye Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen faaliyetlerin incelenerek olası işbirliği alanlarının değerlendirilmesi amacıyla, 08.06.2023 tarihinde Kurumumuz tarafından TUSAŞ’a saha ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Saha ziyareti kapsamında düzenlenen değerlendirme toplantısında, Kurum Başkanımız Sayın Cemal Cihan COŞKUN tarafından yapılan konuşmada, Kurumumuz faaliyetlerinin mevcut durumu ve yeni dönem kurumsal planlamamız hakkında bilgi verilerek, sektör kuruluşlarının mesleki yeterlilik sistemi içerisindeki önemine vurgu yapılmıştır.

TUSAŞ Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Temel KOTİL tarafından yapılan konuşmada ise, TUSAŞ olarak mesleki yeterlilik sistemine verdikleri önemden bahsedilmiş ve MYK ile birlikte bundan sonraki süreçte yürütülebilecek olası işbirliği alanlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.

TUSAŞ İnsan Kaynakları ve Yetenek Yönetimi Başkanı Dr. Sinan BİRBİR ve TUSAŞ Akademi Başkanı Prof. Dr. Ahmet PINARBAŞI’nın eşlik ettiği saha ziyareti kapsamında ise MYK heyeti tarafından uçak üretim ve montaj hangarları (ANKA, KAAN, HÜRKUŞ vb.) ziyaret edilmiştir. Ziyaret sırasında bu alanda icra edilen meslekler yerinde gözlemlenmiş ve yayımlanan ulusal meslek standardı ve ulusal yeterlilikler çerçevesinde incelemeler yapılmıştır. MYK ile TUSAŞ arasından imzalanan protokol kapsamında hazırlanan ulusal yeterliliklerin (Hava Aracı Yapısal Montaj Elemanı, Hava Aracı Elektriksel Montaj Elemanı, Robotik Sistemler Operatörü-Hava Aracı vb.) yerinde incelenmesi de sağlanmıştır.