MYK ile ANELSANDER arasında Ulusal Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı.Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği (ANELSANDER) arasında, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını yaşatabilmek ve bu mesleklerin standartlarını belirlemek amacıyla 06.06.2023 tarihinde MYK’nın ev sahipliğinde işbirliği protokolü imzalandı.

Anadolu’da yaşadığı bilinen ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanat ve zanaatları gün ışığına çıkartıp yaşatılmasını sağlamak, ulusal ve uluslararası platformlarda gerekli olan her türlü çalışmayı yapabilmek amacı ile imzalanan “Ulusal Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü” kapsamında ilk aşamada 21 adet mesleğin standardı hazırlanacak.

Protokol töreni MYK Başkanı Sayın Cemal Cihan COŞKUN, ANELSANDER Başkanı Sayın Uğur TÜRKER ile MYK ve ANELSANDER temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Geleneksel ve eskimeye yüz tutmuş mesleklerin miras olarak gelecek nesillere bırakılabileceğini ifade eden MYK Başkanı Sayın Cemal Cihan COŞKUN törende yaptığı konuşmada; temel amacımızın, bu meslekleri yaşatmak, tanımlamak, kitaplaştırarak Türkiye'nin dört yanında raflarda yer almasını sağlamak ve gelecek kuşaklara aktarmak olacağını ifade etti. Değişen teknoloji, dijitalleşen dünya, geleneksel mesleklerden, Anadolu kültüründen, kendi kültürümüzden biraz uzaklaşmamıza sebep olsa da yapılan çalışmanın, bizi tekrar geçmişimizle buluşturacağını ve o kokuyu, tadı ve işçiliği yeniden görmemiz ve yaşatmamız için bize çok önemli fırsat tanıyacağını vurguladı.

İşbirliğinin, güncel mesleklerin dışındaki ata mesleklerini yaşatmak için önemli olduğunu ifade eden COŞKUN, "Gelecek kuşakların, Anadolu'nun kokusunu, sesini, tadını alabilmeleri, kendilerini ata mesleklerinde geliştirebilmeleri, bu mesleklerin bir sanatçılık ve zanaatçılık bilinciyle yapıldığını kavrayabilmeleri ve hayatlarını bu mesleklerle idame edebilmelerinin önünü açacak çalışmalara imza atacağız." dedi.

Projeye katkılarından dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve MYK'ye teşekkür eden, Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği Başkanı Sayın Uğur TÜRKER, projenin yaklaşık 1,5 yıl süren çalışma sonucunda ortaya çıktığını belirterek; "Yüz yıllardır Anadolu'da sürdürdüğümüz, somut olmayan kültürel miras olarak adlandırdığımız bu kıymetli zanaatları üreten değerli ustalarımız ve son kuşak temsilcileri ile ülkemizin önemli bir tarihi sürecinde yaşayan en canlı delilimiz olan el sanatlarımız için böyle bir hizmette bulunuyor olmaktan onur duyuyoruz." dedi. TÜRKER, "Üreten toplum, kendine yeten toplumdur." şiarıyla üreteni ve üretileni her zaman destekleyeceklerini kaydetti.

Proje Koordinatörü Sayın Sıddı Zübeyde ATAN BÜLBÜL, unutulmaya yüz tutmuş, somut olmayan kültürel mirasların yaşatılması, kayıt altına alınması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında projenin çok önemli olduğunu belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof. Dr. Vedat IŞIKHAN ile MYK Başkanı Sayın Cemal Cihan COŞKUN'a projeye desteklerinden dolayı teşekkür eden BÜLBÜL, "Sanat ve zanaatlarda çok branş var ama çalışma ilk etapta 21 branş üzerinden gerçekleştirilecek. Çini, güzel yazı, ebru, kat'ı, cilt, dokuma, yemeni ve talikanın bunlardan birkaçı. Bunlar tamamlandıktan sonra diğer branşları da tamamlamak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.

Hazırlanacak meslek standartları ile kültürümüz ve coğrafyamızda icra edilen geleneksel sanat ve zanaatların kalıcı olması ve meslek mensuplarının kamuya açık meslek tanımlarının yapılması ve bu alanda nitelikli ve yeni meslek erbaplarının yetişmesi hedeflenmektedir.